Ludzie są specyficznym gatunkiem, ponieważ dążą do rozwoju w niemal każdej kwestii. Widać to najlepiej po technologii, sztuce, a także budownictwie. Innowacyjność w tej dziedzinie dotyczy najczęściej skorzystania z nowoczesnych materiałów, które mogą znacznie usprawnić pracę fachowców. Jednym z owych materiałów jest pianobeton, czyli jednocześnie materiał konstrukcyjny, jak i materiał termoizolacyjny. Jak się go wytwarza i dlaczego warto z niego korzystać?

Co to jest pianobeton?

Pianobeton jest wylewanym betonem komórkowym. W ten sposób określa się materiał, podczas którego produkcji do zaprawy wprowadza się mechanicznie pianę. Dzięki temu uzyskana masa powiększa znacznie swoją objętość, pozwalając uzyskać beton lekki, ale nadal twardy. Metody produkcji pianobetonu są bardzo proste i w zasadzie nie ma w nich nic skomplikowanego. W każdym przypadku należy użyć cementu, wody i środka pianotwórczego. Ostatnim elementem jest natomiast pył i tutaj można pozwolić sobie na niemałą dowolność. Może bowiem chodzić o drobny piasek, ale też popiół, a nawet starty na pył stary pianobeton!

Zależnie od proporcji powyższych składników można uzyskać końcowy produkt o różnych właściwościach. Pianobeton o większej gęstości będzie twardszy, bardziej odporny na obrażenia mechaniczne, jednak nie będzie dobrym rozwiązaniem w ramach izolacji termicznej. Z drugiej jednak strony można skorzystać z pianobetonu o większej zawartości powietrza, który będzie mniej odporny na uszkodzenia, jednak nadal pozostanie twardy, a przy tym będzie się odznaczał doskonałymi wręcz właściwościami termoizolacyjnymi. Co ciekawe, współczesna technologia pozwala na niesamowicie szybkie wytwarzanie tego materiału (ok. 25 m3 na godzinę za sprawą jednej maszyny).

Największe zalety

Pianobeton to tworzywo bardzo wygodne dla fachowców na placu budowy. Chodzi np. o fakt, że można go wytworzyć na owym placu, więc znika konieczność transportu. Jest w swej pierwotnej formie cieczą, dlatego posiada właściwości samopoziomujące. Przy tym wszystkim tworzy monolityczną, a więc jednolitą bryłę, która może stanowić świetny fundament. Konkurencyjny styropian bowiem jest układany z niewielkich elementów, które mogą zostać nierówno położone, a pomiędzy szczelinami będzie przedostawało się zimno.

Owa monolityczność jest też pożądana, kiedy w grę wchodzi tworzenie podłoża pod jezdnię. Niestety, w Polsce dalej drogi robi się tak, iż należy wysypać w określonym miejscu żwir, wyrównać go, wysypać piasek, wyrównać go i dopiero wtedy wylać drogę. Tymczasem w przypadku pianobetonu jest to znacznie szybszy proces – wystarczy w określonym miejscu wylać masę, na której później położy się asfalt. Tak zrobiona droga nie będzie się osuwać, nie powstaną też w niej koleiny.

Wspomniane było wcześniej, że pianobeton może być materiałem konstrukcyjnym. Jak to możliwe? Mianowicie, można z masy odlać bloczki na miejscu budowy. Dzięki czemu stworzy się odpowiednie ściany wedle wymagań architekta, a przy tym nie zaistnieje problem, że materiał skończy się – zawsze będzie można go dorobić.

Pianobeton jako materiał termoizolacyjny natomiast świetnie sprawdza się przy robieniu wylewek, a także umacnianiu dachów. Jest bardzo lekki, dlatego takie jego zastosowanie jest w pełni bezpieczne, proste i przede wszystkim – skuteczne.

Warto przekonać się samodzielnie, jak wiele możliwości daje ten materiał, dlatego zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy pianobeton.pl, która zajmuje się profesjonalnie omawianym materiałem.